Polska edycja Roadshow w ramach projektu AURORA

W dniach 6–8 grudnia 2022 roku w Warszawie Fundacja UNIMOS zorganizowała pierwsze Roadshow w ramach projektu AURORA. Wydarzenie odbyło się równolegle z Forum Rozwoju Mazowsza – największym wydarzeniem poświęconym innowacjom i funduszom europejskim w regionie Mazowsza. Roadshow miało charakter trzydniowej, międzynarodowej wymiany z udziałem klastrów, MŚP oraz instytucji badawczych z Hiszpanii, Francji i Niderlandów.

Polska edycja Roadshow skupiała się na współpracy międzybranżowej i międzysektorowej, wspierającej rozwój innowacji cyfrowych i cyrkularnych w sektorach rolno-spożywczych. Program wydarzenia obejmował m.in.:

  • Ułatwione nawiązywanie kontaktów oraz spotkania B2B pomiędzy europejskimi i polskimi klastrami, centrami badawczymi, agencjami regionalnymi i firmami
  • Organizację szybkiego hackathonu międzybranżowego wzdłuż łańcuchów wartości sektora rolno-spożywczego w celu identyfikacji i eksploracji szans innowacyjnych
  • Degustacje i eksperymenty kulinarne oparte na wspólnych kompetencjach produktów AgroBioCluster
  • Udział w debacie oraz otwarciu programu UE dla regionu Mazowsza na lata 2021–2027
  • Prezentacje europejskich organizacji sieciowych oraz hiszpańskich ośrodków badawczych
  • Prezentacje polskich firm z mazowieckiego ekosystemu innowacji
  • Prezentacje dotyczące żywienia spersonalizowanego i alternatywnych źródeł białka
  • Sesję współpracy dotyczącą identyfikacji możliwości finansowania wspólnych projektów badawczo-rozwojowych

Przedstawiciele organizacji z Hiszpanii, Francji i Niderlandów mieli okazję spotkać się osobiście z partnerami Sojuszu UNIMOS, nawiązać nowe kontakty oraz zbadać potencjalne możliwości współpracy projektowej i badawczej. Dodatkowo zorganizowano warsztaty typu peer-learning poświęcone umiędzynarodowieniu, tworzeniu wspólnych usług oraz projektowi AURORA.

Alpinus Chemia reprezentowany był przez Prezesa Zarządu Macieja Jaranowskiego, który aktywnie uczestniczył w strategicznych dyskusjach, warsztatach oraz spotkaniach matchmakingowych. Podczas wydarzenia firma zaprezentowała swój projekt badawczo-rozwojowy dotyczący izolacji naturalnych pirazyn i wyższych alkoholi z olejów fuzlowych – inicjatywę wpisującą się w ideę zrównoważonej biogospodarki oraz produkcji naturalnych składników smakowych.

Prezes Alpinus Chemia podkreślił zaangażowanie firmy w międzynarodową współpracę oraz gotowość do budowania transgranicznych partnerstw w ramach UNIMOS Alliance. Dzięki spotkaniom B2B oraz sesjom tematycznym, Alpinus nawiązał cenne kontakty z klastrami, ośrodkami badawczymi oraz MŚP z Hiszpanii, Francji i Niderlandów, identyfikując możliwości wspólnych projektów B+R oraz źródła ich finansowania. Współpraca dotycząca udziału firmy Alpinus w projekcie AURORA I promocji wyników projektu “Izolacja naturalnych pirazyn oraz wyższych alkoholi z olejów fuzlowych”odbywa się na podstawie umowy ramowej zawartej w 2022 roku.

Udział Alpinus Chemia w AURORA Roadshow stanowił istotny krok w realizacji strategii umiędzynarodowienia firmy, otwierając drogę do przyszłej współpracy w ramach europejskiego ekosystemu innowacji i wzmacniając jej pozycję jako lidera w zakresie zrównoważonych, bioaromatycznych składników pochodzenia naturalnego.

O projekcie AURORA
Zainicjowany w 2022 roku projekt AURORA to nowatorski, interdyscyplinarny program mający na celu wzmocnienie doskonałości zarządzania klastrami, wspieranie wymiany doświadczeń i partnerstw strategicznych między klastrami, wyspecjalizowanymi ekosystemami i miastami w całej Europie, poprzez rozwój Europejskiego Strategicznego Partnerstwa Klastrowego na rzecz Doskonałości. Projekt współfinansowany jest ze środków programu COSME Unii Europejskiej.

Czas trwania projektu: 01.02.2022 – 31.01.2024
Partnerzy projektu:

  • Valorial
  • ASOI
  • FoodValley
  • UNIMOS
  • onTech Innovation
Unia Europejska
Przejdź do treści